Razem raźniej
Wespół w zespół z Matematyką bez granic
Archiwum 2004/2005
Archiwum 2005/2006
Archiwum 2006/2007
Archiwum 2007/2008
Archiwum 2008/2009
Archiwum 2009/2010

Razem raźniej - zajęcia edukacyjne dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli

Ostatnim działaniem projektu była konferencja dla rodziców, dyrektorów i nauczycieli szkół z gminy Międzyrzecz prezentująca dobre praktyki projektu współfinansowanego z EFS. Spotkanie rozpoczął występ uczniów  z działania W grupie raźniej.  Gościnnie zaprezentowała się także para taneczna Milena Ziębakowska i Mateusz Paszko (uczeń SP 2).

Nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia podzielili się swoimi wnioskami z realizacji poszczególnych działań. Na pewno stało się to zachęta dla przedstawicieli innych do podejmowania takich wyzwań.

27 listopada odbyła się impreza podsumowująca działania projektu. Wzięli w niej udział uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele. Uczniowie z klas młodszych zostali na zajęciach plastyczno-muzycznych w szkole, natomiast starsi pojechali do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Przed spektaklem wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na mały poczęstunek.

W sali gimnastycznej odbyła się uroczystość podsumowująca wszystkie działania. Przed wręczeniem certyfikatów ukończenia zajęć przez uczestników wszyscy obejrzeli przedstawienie przygotowane przez projektowy zespół W grupie raźniej. Całość działań projektowych można było obejrzeć na wystawie fotograficznej. Uczniowie za pomocą odpowiednich znaczków (J, L) oceniały realizację poszczególnych działań.

album fotograficzny

Projekt miał także służyć rodzicom uczniów i nauczycielom. Dla nauczycieli wykwalifikowani trenerzy Akademii Nauki z Gorzowa przygotowali dwa spotkania warsztatowe na temat: Wzorce myślowe i Nowoczesne techniki uczenia się i przetwarzania informacji. Rodzice natomiast wzięli udział w szkoleniach Stop agresji oraz Wzorce myślowe. Wszystkie spotkania miały na celu pogłębienie samoświadomości i refleksji na temat skuteczności określonych metod wychowawczych.

album fotograficzny

W grupie raźniej - dla uczniów to zajęcia rozwijające umiejętności prospołeczne. Uczniowie mieli cykl spotkań z pedagogiem szkolnym, z nauczycielem muzyki. Integrowali się także w czasie zajęć świetlicowych. Efektem ich pracy było przygotowanie przedstawienia na zakończenie projektu.

album fotograficzny

20 uczniów z kl. IV-VI  rozwijało swoje umiejętności językowe  w trakcie zajęć Jesteśmy Europejczykami. Poznawali słownictwo języka niemieckiego do porozumiewania się w codziennych sytuacjach. W trakcie zajęć wykonali foldery promujące walory turystyczne Międzyrzecza i Berlina. Podsumowaniem zajęć była wycieczka edukacyjna do Berlina. Uczniowie na własne oczy zobaczyli te wszystkie zabytki, które na zajęciach znali tylko z fotografii. Mieli także okazję zastosować opanowane słownictwo.

album fotograficzny

W ramach działania Na przyrodniczym szlaku odbyły się 4 wycieczki przyrodnicze. Efektem wędrówek jest opracowana przez zespół uczniowski kronika oraz zdobycie przez 25 wytrwałych uczestników odznaki Turysta Przyrodnik.

album fotograficzny

W połowie marca ruszył 40-godzinny kurs komputerowy e_Obywatel z zakresu stosowania technologii informacyjnej.  10 uczniów z klas IV-VI  poznało zasady bezpiecznego surfowania  w sieci oraz nauczyło się korzystać z poczty internetowej, robić zakupy w sklepie internetowym. W czerwcu przystąpili do egzaminu zewnętrznego uzyskując Certyfikat e_Obywatel.

album fotograficzny

W 11 marca odbyło się spotkanie inauguracyjne projektu. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz oświatowych, Rady Rodziców oraz nauczyciele Zespołu Edukacyjnego Szkoły Podstawowej nr 4. Koordynator projektu pani Bożena Perdon przedstawiła zebranym cele i założenia projektu.

Na apelu szkolnym poinformowano uczniów o rozpoczęciu realizacji projektu współfinansowanego z EFS. Zachęcono uczniów do zapisywania się na poszczególne zajęcia:

• Jesteśmy Europejczykami - kurs języka niemieckiego

• e-Obywatel - kurs komputerowy

• Na przyrodniczym szlaku

• W grupie raźniej - dla uczniów

• w grupie raźniej - dla rodziców

Wśród uczniów klas IV -VI został ogłoszony konkurs na projekt logo projektu Razem raźniej - zajęcia edukacyjne dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.  Spośród wielu ciekawych prac wybrano propozycję Klaudii Masiewicz, ucz. klasy piątej. Gratulujemy sukcesu.

Publikujemy Regulamin rekrutacji do projektu Razem raźniej - zajęcia edukacyjne dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.