Archiwum 2006/2007

Strona główna
Aktualności
Społeczność szkolna
Podręczniki
Plan lekcji
Projekty
Rekrutacja
Rzecznik Praw Ucznia
Bezpieczny Internet
Wieści pedagoga
Wieści psychologa
Harcerstwo
SKKT Bezdroża
Świetlica
Po lekcjach...
Sport
Nasi Przyjaciele
Kronika
Publikacje nauczycieli
Szkolne Echo
Ciekawe strony

Mundurki

Od 1 września 2007 r. w naszej szkole będzie obowiązywał jednolity ubiór. Poniżej prezentujemy wzór zaakceptowany przez rodziców, uczniów i Radę Pedagogiczną.

           Zakończenie roku szkolnego i pożegnanie szóstoklasistów.. Galeria zdjęć

W dniach 27.05 -1.06 na ośrodku Wodnik  w Pszczewie uczniowie z klas I - III nie tylko wypoczywali na świeżym powietrzu, ale uczyli się samodzielności i wzbogacali swoją wiedzę przyrodniczą. Galeria zdjęć

5 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów Międzyrzeckiego Oddziału Wspieramy Młode Talenty. Z naszej szkoły stypendystką została Basia Terejko z klasy III.

 

Od 21 maja 35 uczniów z klas IV - VI  sześć dni przebywało na zielonej szkole w Nowej Rudzie. Jak było, możesz przeczytać Kotlina Kłodzka.

Nasza szkoła wzbogaciła się ostatnio o 5 zestawów komputerowych, które będą wykorzystane w pracy świetlicy, w gabinecie psychologa i pedagoga szkolnego. Prezent ten podarowali nam: Rejon Dróg Publicznych oraz Bank BGŻ z Międzyrzecza. Razem z gośćmi przybył także pan Burmistrz Międzyrzecza, pan Tadeusz Dubicki.

 

  216 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Przed tygodniową przerwą w szkole obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Były to lekcje historii nawiązujące do tego wydarzenia, poszukiwanie informacji w Internecie, pogadanki na lekcjach wychowawczych. Nie zabrakło także tradycyjnych gazetek klasowych. 3 maja delegacja uczniów wzięła udział w wojewódzkich obchodach tego święta.

 

 

Dzień Ziemi

20 kwietnia przedstawiciele klas IV - VI wzięli udział w Nietoperzadzie - imprezie propagującej wiedzę o nietoperzach zimujących w pobliskim MRU. Pozostali uczniowie poznawali uroki Ziemi Międzyrzeckiej wędrując dość okrężną drogą z Kęszycy do Pniewa przez Nietoperek. Na mecie czekała jeszcze jedna atrakcja - zejście do podziemnych fortyfikacji. Po tylu trudach na zakończenie na zgłodniałych czekała dobrze wypieczona kiełbaska z rusztu.

.
 
 

SPRAWDZIAN 2007

12 kwietnia szóstoklasiści pisali pierwszy ważny sprawdzian w swoim życiu. Chociaż wynik sprawdzianu nie decyduje o przyjęciu do gimnazjum, ale każdemu zależało na najlepszym wyniku. A jak napisali, dowiedzą się dopiero pod koniec maja.

       Szóstkolasiści z uwagą słuchają listu samego ministra skierowanego właśnie do nich.   A to już komisyjne otwarcie przesyłki z arkuszami egzaminacyjnymi.
 

Sukcesy  recytatorek

Lubuski Konkurs Recytatorski cieszy się w naszej szkole dużym zainteresowaniem uczniów i od wielu lat odnosimy w nim znaczące sukcesy. Tak jest również w tym roku. Właśnie odbył się etap rejonowy konkursu, w którym wzięły udział  Klaudia Masiewicz z klasy II oraz Maja Matla z klasy III.

W miejskiej bibliotece spotkali się 21 marca zwycięzcy gminnych etapów konkursu. W trzech grupach wiekowych prezentowało się kilkudziesięciu recytatorów. W dwudziestoosobowej grupie uczniów z klas I-III były uczennice Szkoły Podstawowej nr 4, Klaudia i Maja. Wszyscy uczestnicy zasłużyli na uznanie rady artystycznej konkursu. Przedstawiciel jury podkreślił, że dzieci recytowały ciekawe teksty w sposób poprawny, wręcz profesjonalny i nawet przed licznie zgromadzoną publicznością nie zgubiła ich trema.

Po występach z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki – przecież tylko trzy osoby z każdej kategorii mogły zostać zakwalifikowane do wojewódzkiego finału konkursu.

Z tym większą satysfakcją możemy poinformować, że Klaudia Masiewicz  została laureatką i pojedzie w maju na finał wojewódzki, a Maja Matla  otrzymała wyróżnienie jury.

Gratulujemy dziewczynkom tego sukcesu i  życzymy dalszych osiągnięć recytatorskich.

Redakcja gazetki SZKOLNE ECHO

 

Orto-gra, orto-gra, każdy szansę ma ...

Tak jak w słowach piosenki, „W szkole czwórce dziś się razem spotykamy do zabawy i nauki zapraszamy”, spotkali się uczniowie szkół podstawowych klas I-III   ze wszystkich szkół Gminy Międzyrzecz. IX  Turniej Ortograficzny „Orto-gra” o przechodni puchar Burmistrza Gminy Międzyrzecz odbył się 09 marca 2007  r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu.

Przybyły drużyny wraz z kibicami. Od dziewięciu lat najbardziej pożądanym elementem gry jest  „szczęście” zawodnika rzucającego kostką, bo to od niego zależy w dużej mierze, która drużyna jako pierwsza ukończy grę. Ogromnym szczęściem w tym roku poszczycić się może  po raz drugi z rzędu drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Międzyrzecza. Wystarczyło im 8 rzutów kostką i naturalnie poprawne odpowiedzi, aby pokonać planszę  38 pól. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Bukowca, a trzecie miejsce gospodarze turnieju.

Bardzo dobrze w tym roku zaprezentowały się  drużyny kibiców. Dopingowali swoich zawodników  rewelacyjnie – ich oklaski, piosenki, transparenty były podporą rywalizujących drużyn. Do tej pory komisja wybierała jedną najlepiej kibicującą drużynę. W tym roku nagrody należały się wszystkim kibicującym drużynom. Zdarzyło się to po raz pierwszy i miejmy nadzieję, że nie ostatni.

Została wręczona jeszcze jedna nagroda dla drużyny, która odpowiedziała poprawnie na największą ilość pytań, była to Szkoła Podstawowa nr 2 w Międzyrzeczu – to właśnie im zabrakło szczęścia w rzutach kostką, bo wiedzę posiadali doskonałą. Muszę przyznać, że na uznanie zasługują drużyny „przegrane” (każdy chciałby mieć I miejsce), jakże wspaniale i z godnością potrafią przegrywać. Bo  trzeba umieć przegrywać!

Ale nie martwmy się, już za rok staniemy przed szansą wygrania. Będzie to jednak wyjątkowa wygrana, dziesiąta  czyli jubileuszowa. Już dziś wszystkich zapraszamy.

Do zobaczenia za rok!

Aneta Bernaś

 

 

7 marca klasa piąta przygotowała apel z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Nie zabrakło piosenek i wierszyków. A dla koleżanek i wszystkich pań piękne wiosenne kwiatki oraz lizakowe bukiety.

 

2 marca odbył się VIII Gminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej  Pro Arte. Trzy uczennice Czwórki dostały się do dalszych eliminacji: Ola Harnacke, Barbara Terejko oraz Magdalena Perdon. Szkoda, że grypa uniemożliwiła start innym reprezentantkom naszej szkoły. Grupę piosenkarzy przygotował pan Sławomir Filus.

Ola Harnacke Barbara Terejko Magdalena Perdon
 

Lubuski Konkurs Recytatorski

Wyłoniona w szkolnych eliminacjach reprezentacja wspaniale zaprezentowała się w czasie gminnego etapu Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 28 lutego w miejskiej bibliotece. W grupie młodszej nagrodzono i zaproszono do kolejnego, rejonowego etapu Klaudię Masiewicz oraz Maję Matlę. Wyróżnienie w tej grupie otrzymała także Nina Trochanowska. Natomiast w starszej grupie nagrodzono wyróżnieniem Małgorzatę Koban.

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym recytatorkom, a pozostałym życzymy podobnych sukcesów w przyszłości. Konkurencja była naprawdę duża w obu grupach, rada artystyczna konkursu przyznała, że poziom był wysoki i wyrównany, więc nie było łatwo wyłonić najlepszych. Kolejny etap 21 marca – trzymamy kciuki za Klaudię i Maję.

 

18 lutego spora grupka naszych uczniów wzięła udział w Turnieju Tańca Towarzyskiego Fan Dance. Byli to: Ola Harnacke, Marika Szlachtycz, Martyna Słowińska, Anna Czop, Jessica Żebrowska, Bartek Duda, Dominik Kałek oraz Filip Dziedzic. Młodym tancerzom życzymy sukcesów na parkietach świata.

 

 

We wtorek 13 lutego odbył się szkolny etap Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. 25 uczestników  z klas I-VI zaprezentowało się przed szkolną publicznością i jury. Wyłoniono reprezentację szkoły na etap gminny, który odbędzie się  28 lutego. Są to: Klaudia Masiewicz i Nina Trochanowska z klasy 2., Basia Terejko i Maja Matla z klasy 3. oraz Pamela Cybulska i Gosia Koban z klasy 6.

 

Hu, hu, ha...

 

  Dnia 14.02.2007 uczniowie naszej szkoły bawili się na zabawie walentynkowo-karnawałowej. Nasze mamy upiekły pyszne ciasta, przygotowane zostały również ciekawe konkursy jak na przykład taniec z balonami czy na gazetach. Nauczyciele i goście podziwiali przepiękne stroje, w które byliśmy przebrani. Na balu był Policjant, Wróżka, Księżniczka, Elf, Żołnierz, nie zabrakło również Kotka, Pirata, Rycerza czy SuperMena.

Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki konkursu poczty walentynkowej. Najwięcej listów walentynkowych otrzymały: Pamela Cybulska, Ania Lubocha, Angelika Humeniuk, Ania Czop oraz Ilona Garczyńska.

Bal, który upłynął w miłej atmosferze i przy wspaniałej zabawie, zakończyły wybory Króla i Królowej. Zostali nimi Emanuela Latuszek i Adam Dymek. Parą parkietu tego wieczoru okazali się Karolina Elman i jej partner Mateusz Bebło. Natomiast Iza Grudniewska został wyróżniona nagrodą za taniec indywidualny i dobry humor podczas balu.

 

 

W sobotę 3 lutego na terenie Szkoły Podstawowej nr 7 w Żaganiu odbył się finał wojewódzki turnieju pod nazwą W EUROPIE JEŹDZIMY BEZPIECZNIE. Swoje siły zmierzyło 11 najlepszych drużyn ze szkół podstawowych naszego województwa, wyłonionych w rozgrywkach rejonowych, które odbyły się w bardzo gościnnych szkołach w Ciecierzycach, Zawadzie i Złotniku. Warto przypomnieć, że w tym roku na początku Konkursu wystartowało ok. 15 tysięcy dzieci. Organizatorzy i sponsorzy docenili wysiłek drużyn włożony w przygotowanie się do rywalizacji i dla najlepszych przygotowali wiele cennych nagród: laptop, projektor multimedialny, aparat cyfrowy 5 mln pikseli, rowery, odtwarzacze DVD, MP4, MP3, piękny atlas, pamięci flash oraz puchary, dyplomy. Doceniono szkoły, zawodników i szkolnych koordynatorów.

Nasza szkołę reprezentowało troje uczniów:

  •  Ania Czop – kl.IV,

  •  Łukasz Leja – kl.V

  •  Dominik Szadkowski – kl. VI

Zajęliśmy 7 miejsce i otrzymaliśmy wspaniałe nagrody.

Wszystkim uczestnikom tego etapu należą się wielkie gratulacje, ponieważ start w finale to wielki honor i wspaniały wynik.

 Imprezę wspierali organizacyjnie między innymi: Szkoła Podstawowa nr 7 w Żaganiu, Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji – Wydział Ruchu Drogowego.

Bawiliśmy się świetnie. Dziękujemy.

 

 

15 grudnia redaktorzy Szkolnego Echa wybrali się na wywiad z p. T. Dubickim, obecnym Burmistrzem Międzyrzecza. Młodzi dziennikarze chcieli się dowiedzieć, jak burmistrz propaguje zdrowy styl życia. Jak się okazało, ze strony burmistrza, to nie tylko deklaracje słowne, ale konkretne działania. Otóż pan T. Dubicki sam biega i jeździ na rowerze. Chce równie, by dzieci z naszej gminy nie musiały jeździć poza Międzyrzecz, aby sobie popływać zimą. W niedalekiej przyszłości wszystkie boiska szkolne będą miały standardy europejskie. Więcej będzie można przeczytać w kolejnym numerze Szkolnego Echa.

Oto nasi dziennikarze na spotkaniu

z Burmistrzem Międzyrzecza, panem T. Dubickim.

Przy makiecie

miejskiej pływalni

O szczegółach opowiada sam burmistrz.
 

11 grudnia klasa piąta była w Gorzowie Wlkp. na spektaklu Przygody Tomka Sawyera.  Oto kilka uwag na temat tego przedstawienia.

"Podobał mi się pomysł, że główne role grały dzieci."  "Spektakl bardzo mi się podobał."

 

W czwartek 23 listopada na terenie Szkoły Podstawowej w Zawadzie odbyły się eliminacje do finału wojewódzkiego konkursu pod hasłem "W EUROPIE JEŹDZIMY BEZPIECZNIE". Głównym celem konkursu jest rozwijanie i popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej świadomości bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera i kierującego pojazdem - wzrost bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Swoje siły zmierzyło tam15 drużyn ze szkół podstawowych naszego województwa. Nasza szkołę reprezentowali zwycięzcy etapu szkolnego: Ania Czop - kl. IV, Łukasz Leja - kl. V  oraz Dominik Szadkowski – kl. VI.

Zagadnienia, które przyszło rozwiązywać zawodnikom zawodów to:

• test znajomości zasad ruchu drogowego, znaków drogowych, pierwszeństwa przejazdu przez skrzyżowanie oraz pomocy przedmedycznej;

• jazda sprawnościowa rowerem typu Wigry na specjalnych torach przeszkód.

W wyniku rozwiązania testu i jazd sprawnościowych ustalono punktację, zajęliśmy trzecie miejsce. Dzieci zostały nagrodzone a szkoła otrzymała rower Wigry. Równocześnie odbywają się eliminacje w dwóch jeszcze miastach: w Złotniku i Ciecierzycach (26 drużyn). 10 najlepszych reprezentacji szkół przechodzi do finału.

Czy nam się uda? Czekamy z niecierpliwością.

Magdalena Duda

 

Konkurs "Czy znasz swoich nauczycieli?" rozstrzygnięty. Zajrzyj, aby poznać zwycięzców.

Konkurs

 

 

10 listopada programem artystycznym uczciliśmy Święto Niepodległości.

11 listopada poczet flagowy naszej szkoły uczestniczył w miejskich uroczystościach z okazji 88 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 17.00 wzięliśmy udział we mszy św. odprawianej w kościele p.w. Jana Chrzciciela, skąd przemaszerowaliśmy, w eskorcie harcerzy z pochodniami, pod pomnik 1000- lecia Państwa Polskiego. Tam złożyliśmy wiązankę biało-czerwonych goździków- symbolu naszego kraju. Uczestniczyliśmy w apelu poległych żołnierzy, którzy dzielnie walczyli za naszą niepodległość, oddane im zostały salwy honorowe.


19 października klasy IV - VI wybrały się na wycieczkę do Poznania. Wyjazd łączył rozrywkę z nauką. Najpierw uczniowie, oglądając  w kinie trójwymiarowym film, mogli zapoznać się z życiem rekinów. Następnie trochę lekcji wychowania fizycznego - pierwsze próby gry w kręgle. Nie mogło zabraknąć posiłku regenerującego - pychota pizza w znanej sieci restauracji. Była też lekcja historii - pierwsi mieszkańcy Wielkopolski oraz znaczenie hieroglifów. A na końcu trochę szaleństwa w najnowocześniejszym domu handlowym. W pełni sił wróciliśmy do domu.

 


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

12 października uroczystym ślubowaniem przyjęliśmy do grona Czwórkowiczów uczniów klasy pierwszej. Na ich twarzach  malowało się przejęcie i wzruszenie. Tak jak teraz witają szkołę, tak za sześć lat będą ją żegnać.

 


ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

To już czwarty raz obchodziliśmy Święto Pieczonego Ziemniaka. Tym razem nasza trasa wiodła przez Żółwin, Policko, do leśniczówki w Rańsku. Po drodze widzieliśmy okazałe dęby. Aby opasać jeden z nich, potrzeba było aż jedenastu uczniów. W trakcie naszej wędrówki niektórzy wykazali się spostrzegawczością, ponieważ wypatrzyli w lesie grzyby. Poza tym uczniowie musieli bacznie obserwować całą trasę, by zidentyfikować obiekty przedstawione na zdjęciach. Trochę zmęczeni dotarliśmy w końcu do leśniczówki, gdzie czekał na nas bardzo sympatyczny i gościnny leśniczy, pan Ziemowit Grabowski. Chętni mogli porozmawiać z panem Ziemowitem o pracy w lesie. Nie zabrakło chętnych, by posiedzieć w prawdziwym samochodzie terenowym. Wygłodniali pożeraliśmy pyszne ciasta przygotowane przez nasze mamy. Zajadaliśmy się również pieczonymi w ognisku ziemniakami. Niektórzy te smakołyki jedli po raz pierwszy.

Potem odbyły się różne konkursy, zarówno sprawnościowe, jak i turystyczno przyrodnicze. Przy okazji tego święta nie mogło zabraknąć rzeźby z ziemniaka. A poza tym wszyscy mogli rozkoszować się pobytem na świeżym powietrzu. Niektórzy budowali szałas, bawili się w chowanego, a nawet wdrapywali się na drzewa.

W końcu nadjechało wojsko z pyszną grochówką. Nadciągnęły chmury deszczowe, które zmusiły nas do zakończenia święta. Wszyscy, którzy nie chcieli wziąć udziału w naszej zabawie, niech żałują.

A jak było, popatrzcie sami.

 


Po raz kolejny we wrześniu obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Uczniowie z klas IV - Vi zmagali się z zagadnieniami z gramatyki i słownictwa języka niemieckiego. Mogli popisać się także znajomością geografii państw niemieckojęzycznych. Najaktywniejsi okazali się uczniowie z klasy czwartej: Anna czop, Martyna Słowińska, Magdalena Perdon oraz Dominik Kałek. Z klasy piątej najwięcej odpowiedzi udzielili: Karolina Lewandowska, Anna Szpiganowicz oraz Łukasz Leja. Doskonałą znajomością języka niemieckiego wykazali się Małgorzata Koban oraz Jarosław Kosicki z klasy szóstej.


„SPRZĄTANIE ŚWIATA”

Dnia 15 września 2006 r. w piątek, jak co roku uczniowie i wychowawcy naszej szkoły przystąpili do akcji na rzecz środowiska naturalnego „SPRZĄTANIE ŚWIATA”. Akcja ta zawsze cieszy się dużą popularnością i wielkim zaangażowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych.

Sprzątaniem objęto najbliższą okolicę szkoły, która znajduje się na terenie szpitala w Obrzycach. Najbrudniejsze okazały się obrzeża szpitala. Dzieci zwróciły uwagę na wiele dzikich wysypisk śmieci, które znajdowały się na terenie dawnych basenów, w lasku koło starej kotłowni oraz na stadionie i w pobliskim lasku. Mając doświadczenia z poprzedniego roku, oprócz worków, jakie dostaliśmy z Wydziału Gospodarki Komunalnej, uczniowie zaopatrzyli się we własne worki na śmieci. Ogółem zebrano 124 worki różnych odpadów mieszanych, w tym: 4 worki ze szkłem, 10 worków z papierem, 8 worków z plastikiem i 4 z metalem.

Podczas sprzątania wyznaczonych terenów dzieci natrafiły na przedziwne rzeczy, tj.: opony samochodowe, koła od roweru, kołpaki, deskorolka, piłka, elementy ubrania, buty, bielizna, lodówka, umywalka, wazon, meble, wykładzina, lampy, radio, itp. Niektóre z tych elementów pokazujemy na zdjęciach.

Uważamy, że takie działania na rzecz środowiska naturalnego są bardzo potrzebne w Polsce i na całym świecie. Musimy dawać przykład innym ludziom i pokazać im, że warto, że nasze starania i działania nie pójdą na marne.

Apelujemy do wszystkich ludzi mieszkańców naszej planety:

„WYRZUCAJCIE ŚMIECI  W  MIEJSCACH  DO  TEGO PRZEZNACZONYCH, BO  W NIEDŁUGIM  CZASIE  SAMI  ZARZUCICIE  SIĘ  WŁASNYMI  ŚMIECIAMI”.

 


Potrójny dzwonek o godz. 900 obwieścił rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Na placu zebrało się 122 uczniów, niektórym towarzyszyli rodzice. 
Największą tremę przeżywali jednak pierwszoklasiści.
Pani dyrektor opowiedziała wszystkim, co w ciągu wakacji zmieniło się w szkole. Wyremontowana szatnia, odnowione dwie sale lekcyjne 
oraz utworzenie nowoczesnego centrum informacji multimedialnej. 
Wszystko dzięki ludziom dobrej woli, którzy zostali uhonorowani statuetką Przyjaciel Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu. 
Po apelu nastąpiło symboliczne otwarcie nowej biblioteki. 
Wszyscy chętni mogli również obejrzeć całą szkołę. Jak dobrze było wrócić do tej naszej starej, ale wytęsknionej szkoły