Archiwum 2008/2009

Strona główna
Aktualności
Społeczność szkolna
Podręczniki
Plan lekcji
Projekty
Rekrutacja
Rzecznik Praw Ucznia
Bezpieczny Internet
Wieści pedagoga
Wieści psychologa
Harcerstwo
SKKT Bezdroża
Świetlica
Po lekcjach...
Sport
Nasi Przyjaciele
Kronika
Publikacje nauczycieli
Szkolne Echo
Ciekawe strony

 

 

Dnia 10.06.2009r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Bez Przemocy, który przyjął formę Dnia Sportu Szkolnego Na Wesoło. W tygodniu poprzedzającym świętowanie uczniowie wykonali plakaty o tematyce stojącej w opozycji do przemocy. Wykazali się przy tym dużą pomysłowością. A oto hasła na nich umieszczone:

Klasa I     Nie bij się, uśmiechnij się!

Klasa II   Przemoc jest zła!

Klasa III  Bądź wojownikiem dobrej mocy - nie używaj przemocy!

Klasa IV  Nie oczekuj pomocy, gdy używasz przemocy.

Klasa V  Graj fair play!

Klasa VI  Życzliwość jest trendy.

Plakaty zostały wyeksponowane na boisku szkolnym i przypominały o idei tego dnia.

Pedagog szkolny  M. Drożdżyńska przywitała społeczność uczniowską, raz jeszcze przypominając o pozytywnych wartościach, jakie promuje nasza szkoła oraz życząc wszystkim uśmiechu i radosnej zabawy, walki bez niezdrowej rywalizacji, współpracy i wzajemnej życzliwości podczas sportowych zmagań. P. M. Duda, która przygotowała poszczególne konkurencje przybliżyła uczniom ich przebieg i ... zaczęło się! Klasy rywalizowały w kolejnych konkurencjach, niejednokrotnie zabawnych, w których wcale nie  liczył się czas wykonania, ale dokładność i wzajemna pomoc uczniów w poszczególnych zespołach.

Wszyscy nauczyciele aktywnie uczestniczyli w zmaganiach, nie tylko czuwając nad ich właściwym przebiegiem, ale również osobiście uczestnicząc w konkurencjach dla nich przeznaczonych. Radosny nastrój sportowej zabawy podkreślała sympatyczna, rytmiczna muzyka, nad którą czuwali uczniowie klasy IV Mateusz Kaspryszyn i Dawid Zgliniecki.

Również pogoda nam dopisała, bo słoneczko nie schowało się za chmury, dopóki nie dokończyliśmy zmagań.

Na zakończenie imprezy sportowej każda klasa otrzymała dyplom uznania, dyplom nietypowy, bo określający nie uzyskaną lokatę, ale tytuł, jaki zdobyła swoim zaangażowaniem. I tak:

Klasa I- tytuł Klasy Radosnej

Klasa II-tytuł Klasy Z Uśmiechem

Klasa III-tytuł Klasy Przyjaznej

Klasa IV-tytuł Klasy Odważnej

Klasa V-tytuł Klasy Fair Play

Klasa VI-tytuł Klasy Walecznej

Na pożegnanie P. M. Duda poczęstowała wszystkich słodkościami i podziękowała za wspólną zabawę.

Miłosława Drożdżyńska


W dniu 8 czerwca tego roku  ja, Ola Harnacke i Klaudia Masiewicz wraz z Panią Marzeną Domańską wybrałyśmy się do Uniwersytetu Zielonogórskiego w ramach rozstrzygnięcia konkursu na napisanie opowiadania na temat „Człowiek, Fantastyka, Cywilizacja”. Wszyscy podekscytowani  czekaliśmy w sali wykładowej. Gdy przybyła komisja, uznała, że wszystkie prace były tak wspaniałe, że każdy z nas wygrał. Dzięki temu wszyscy byli zadowoleni. Do szkoły wróciliśmy z pięknymi piórami z łacińską maksymą i dyplomem.

Maja Matla

 

5 czerwca przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z niezwykłą pisarką - Barbarą Wachowicz. Z wielką uwagą wysłuchali pięknej gawędy o polskich pisarzach, o patriotyzmie i roli harcerstwa w życiu młodego pokolenia.

 
W dniach 18-23 maja 36 uczniów klas IV-VI wyjechało na zieloną szkołę w Góry Świętokrzyskie. Uczestnicy poznawali przyrodę tych gór, ważne wydarzenia związane z tą ziemią, a także uczyli się samodzielności i odpowiedzialności za siebie i innych w trakcie wędrówki. Mogą się pochwalić przejściem całego pasma Łysogór i zwiedzeniem Sandomierza. Odwiedzili Oblęgorek, poznali uroki Jaskini Raj. Zauroczył ich zamek Krzyżtopór w Ujeździe. A ponadto przeżyli wiele miłych chwil w gronie rówieśników. Wielu z nich zdobywało również punkty na odznakę Turysta Przyrodnik. Za rok poznają inne ciekawe miejsce naszego kraju. Może będzie to Kraków....

A jak było? Można popatrzeć tutaj.


Już od kilku lat w naszej szkole organizowany jest wewnątrzszkolny konkurs ortograficzny dla klas I - III "Ortografia na wesoło".

Organizatorki p. Małgorzata Waśkowska, Bernadeta Toczek-Kaczmarek oraz p. Miłosława Drożdżyńska przygotowały ciekawostki ortograficzne i zadbały o miłą atmosferę imprezy. Dnia 06.03.2009 r. w piątek o godz. 9.30 odbył się turniej ortograficzny. Drużyny 3 osobowe reprezentowały każdą klasę: I klasa- Maja Trochanowska, Kuba Walczak, Kacper Fiałka, klasa II - Róża Masiewicz, Milena Ziębakowska, Łukasz Majkut, klasa III - Joanna Mikowska, Aleksandra Sima, Maciej Duda.

W konkursie należało wykonać siedem zadań.

Zadanie 1. Zgadnij jaka to bajka?

Zadanie 2.Uzupełnianie zadania z luką.

Zadanie 3.Jak piszemy wyrazy z trudnościami ortograficznymi?

Zadanie 4.Zagadki.

Zadanie 5.Puzzle.

Zadanie 6.Rebusy.

Zadanie 7.Podpisywanie ilustracji "Jaka to bajka?"

W czasie konkursu każda klasa zaśpiewała piosenki o tematyce bajkowej lub ortograficznej. Stopień trudności zadań dostosowany był do umiejętności uczniów poszczególnych klas. Aby zaangażować kibiców, przewidziano dla nich zadania z nagrodami. Panowała miła i przyjazna atmosfera, konkurs przebiegał w zdrowej rywalizacji, każdy zespół miał szansę, aby się wykazać. Mimo różnych wyników i zajętych miejsc wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.

Pierwsze miejsce zajęła klasa II, drugie miejsce równorzędnie klasa I i III

Bernadeta Toczek-Kaczmarek


Plebiscyt Życzliwości został podyktowany koniecznością promowania właściwych zachowań społecznych wśród społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Wstępem do ogólnoszkolnych wyborów najsympatyczniejszego ucznia/uczennicy było sformułowanie Dekalogu Życzliwości, którego to zadania podjęła się klasa V. Należało bowiem przypomnieć, co kryje się pod określeniem ,,życzliwy". Chodziło też o to, by w trakcie głosowania brano pod uwagę konkretne, jasno określone cechy i zachowania kandydatów.

W I etapie, 02.03.2009, każda klasa miała za zadanie wyłonić spośród siebie ucznia-kandydata, przygotować jego pisemną prezentację i przedłożyć pedagogowi szkolnemu. Prezentacje zostały umieszczone na tablicy informacyjnej znajdującej się na korytarzu szkolnym tak, by każdy, zarówno uczniowie jak i pracownicy szkoły, mógł zapoznać się z kandydaturami. W poszczególnych klasach wyłoniono następujących uczniów: klasa I Maja Trochanowska, klasa II Róża Masiewicz, klasa III Wiktoria Śniowska, klasa IV Alexandra Harnacke, klasa V Dominik Pigan, klasa VI Jan Dąbrowski. W czwartek 05.03.2009 odbyło się tajne głosowanie, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. Do II etapu przeszli z największą ilością głosów: Róża Masiewicz, Jan Dąbrowski, Dominik Pigan. Ostatni z trójki uczniów został wykluczony ze współzawodnictwa ze względu na niewłaściwe zachowanie, stąd w finale plebiscytu wzięło udział dwoje uczniów Róża Masiewicz i Jan Dąbrowski. Dnia 12.03.2009, w wyniku tajnego głosowania, z równą ilością głosów (po 62) zwycięzcami Plebiscytu Życzliwości zostali Róża Masiewicz klasa II i Jan Dąbrowski klasa VI. Uhonorowanie najsympatyczniejszych uczniów szkoły odbyło się w poniedziałek 16.03.2009 r. na apelu szkolnym. Róża i Jan, z rąk pedagoga, otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz zostali przedstawieni społeczności uczniowskiej jako wzory do naśladowania.

Miłosława Drożdżyńska

pedagog szkolny


Na apelu przed feriami pani dyrektor podsumowała pracę uczniów w I semestrze. Oto lista uczniów wyróżniających się w nauce.

Klasa uczniowie  
pierwsza M. Zuniga, M. Trochanowska, J. Uchman

druga S. Puślednik, Ł. Majkut, R. Masiewicz
trzecia M. Duda, M. Kandulski, J. Mikowska, M. Pisera, P. Szerszeniów
czwarta K. Masiewicz, M. Mikołajczak, A. Harnacke
piąta M. Matla, K. Strusińska,  W. Janeczek, B. Duda
szósta I. Garczyńska, M. Słowińska, A. Czop, E. Kaczmarek, P. Helwig

Pani M. Drożdżyńska zapowiedziała, że po feriach rozpoczynamy Tydzień Życzliwości.  Uczniowie klasy piątej przedstawili przygotowany przez nich Dekalog Życzliwego Ucznia.

 


Lubuski  Konkurs  Recytatorski

Sześcioosobowa reprezentacja  Szkoły Podstawowej nr 4 wzięła udział w gminnym etapie Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii uczniów klas I-III zaprezentowali się uczniowie klasy pierwszej: Maja Trochanowska, Klaudia Sima i Mikołaj Zuniga, zaś w starszej grupie wiekowej wystąpiły uczennice z klasy czwartej – Klaudia Masiewicz i Ola Harnacke oraz uczennica klasy piątej – Maja Matla.

Konkurs ten cieszy się od lat dużym zainteresowaniem dzieci. W kolejnych edycjach możemy obserwować, jak rozwijają się talenty najzdolniejszych recytatorów, którzy zdobywają tytuły laureatów i wyróżnienia. Niestety regulamin konkursu pozwala na wytypowanie do kolejnego etapu tylko trzech przedstawicieli każdej kategorii, więc nie brakuje rozczarowań i żalu.

W tym roku nasza szkolna grupa recytatorów jak zwykle sprostała wyzwaniom. W młodszej grupie mieliśmy bardzo młodych, dopiero zdobywających doświadczenie recytatorów – uczniów klasy pierwszej. Wykazali się zdumiewającą odpornością na stres związany z występem, a ponadto pokazali, że potrafią mówić pięknie i wyraźnie. Większe sukcesy jeszcze przed nimi. Gratulujemy Wam! Wyrazy szczególnego uznania należą się Mai Trochanowskiej, która uzyskała wyróżnienie – nagrodę specjalną „Kuriera Międzyrzeckiego” za wrodzony wdzięk i talent.

W starszej grupie rywalizacja była jeszcze bardziej wyrównana, a poziom bardzo wysoki. Z tym większą radością przyjęliśmy werdykt rady artystycznej, która przyznała wyróżnienie Oli Haknacke, a tytuł laureatki Klaudii Masiewicz. Zatem  Klaudia weźmie udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się w marcu.

 Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

Marzena Domańska


Piątek przed świętami upłynął na podsumowaniu szkolnego projektu bożonarodzeniowego oraz spotkaniach opłatkowych w klasach. Chętni uczniowie przygotowywali wigilijne potrawy, inni kończyli tworzyć świąteczne anioły, a jeszcze inni przygotowali przedstawienie jasełkowe. Przed ogólnoszkolnym spotkaniem odbyły się w klasach spotkania z wychowawczyniami.

 


W Bożonarodzeniowym Konkursie Głośnego Czytania, który odbył się 11 grudnia b.r. wzięło udział 23 uczniów z klas I-V. Słuchaczy i czytelników zgromadzonych w szkolnej bibliotece ogarnął nastrój niezwykły, magiczny, świąteczny. Wszystkich urzekły piękne i ciekawe teksty o świątecznych tradycjach i wyjątkowych przeżyciach w czasie Bożego Narodzenia. Prezentowano wiersze, fragmenty powieści, a nawet własne opowiadania. Równorzędne wyróżnienia w konkursie przyznano następującym uczniom:

  • klasa I - Kacper Fiałka, Mikołaj Zuniga

  • klasa II-Dominika Baranowicz, Róża Masiewicz

  • klasa III- Natalia Stefańska, Maciej Duda

  • klasa IV- Klaudia Masiewicz

  • klasa V- Maja Matla

Marzena Domańska


5 grudnia do naszej szkoły zawitał przedświąteczny gość - św. Mikołaj. Klasa piąta przygotowała z tej okazji krótką inscenizację. Uczniowie mogli też zwiedzić wioskę, w której ten ulubieniec wszystkich dzieci ma swoje biuro. Stąd właśnie zleca wysyłkę wymarzonych prezentów.

 


Klasa szósta przypomniała wszystkim uczniom historię odzyskania niepodległości przez Polskę. W 90-tą rocznicę tego święta podczas apelu szkolnego przedstawiono ważne fakty z tego okresu.


Uczennica klasy czwartej, Klaudia Masiewicz, otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Bibliotecznym Moja ulubiona książka, mój ulubiony bohater - emocje, jakie we mnie wywołują. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 


15 października Samorząd Szkolny uroczystym apelem uczcił Dzień Edukacji Narodowej.


13 października odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Tradycyjnie pasowanie miało miejsce w sali kinowej tutejszego szpitala, za co serdecznie dziękujemy. Pierwszoklasiści mogli stanowić wzór dla pozostałych uczniów, jeśli chodzi o wykonanie naszego hymnu narodowego. Pani dyrektor przeprowadziła krótki egzamin początkującym uczniom i postanowiła przyjąć ich do naszej braci szkolnej. Po uroczystym złożeniu ślubowania pierwszacy otrzymali podarunki od rodziców oraz Samorządu Szkolnego.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy drugiej oraz uczniowie z klasy piątej.

 


26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowany został konkurs, w którym z chęcią brali udział uczniowie naszej Czwóreczki. Pytania konkursowe dotyczyły krajów niemieckojęzycznych, dlatego też poradziliśmy sobie z nimi doskonale. W końcu uczymy się wszyscy języka niemieckiego.

Konkurs wyłonił wielu zwycięzców!!!

Lp.

Nazwisko i imię ucznia

Klasa

Ilość zdobytych punktów (15 max.)

1.

Czop Anna

VI

15 pkt.

2.

Helwig Piotr

VI

15 pkt.

3.

Napieralska Linda

VI

15 pkt.

4.

Dekert Jonatan

VI

15 pkt.

5.

Kałek Dominik

VI

15 pkt.

6.

Perdon Magdalena

VI

14 pkt

7.

Stypiński Patryk

VI

14 pkt

8.

Jagodziński Szymon

VI

14 pkt.

9.

Faberski Damian

VI

14 pkt.

10.

Nykiel Wojciech

VI

14 pkt.

11.

Masiewicz Klaudia

IV

13 pkt.

12.

Stępień Adrian

VI

13 pkt.

13.

Wierzchowski Damian

VI

13 pkt.

14.

Szablewski Karol

VI

13 pkt.

  

 

Sprzątanie Świata 2008

Dnia 19 i 20 września 2008r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Edukacyjnego przystąpili do akcji  na rzecz środowiska naturalnego  SPRZĄTANIE ŚWIATA. Akcja ta zawsze cieszy się u nas dużą popularnością i wielkim zaangażowaniem dzieci, młodzieży i dorosłych.

Sprzątaniem objęto najbliższą okolicę szkoły, która znajduje się na terenie szpitala w Obrzycach. Najbrudniejsze okazały się obrzeża szpitala. Dzieci zwróciły uwagę na wiele dzikich wysypisk śmieci, które znajdowały się na terenie dawnych basenów, w lasku koło starej kotłowni oraz na stadionie. Ogółem zebrano 67 worków różnych odpadów mieszanych, w tym: 4 worki ze szkłem, 4 worki z plastikiem.

Podczas sprzątania wyznaczonych terenów dzieci natrafiły na przedziwne rzeczy tj.: opony samochodowe, koła od roweru, części samochodowe, fotele samochodowe, piłkę, elementy ubrania, buty, patelnie, garnki, tortownicę, wykładzinę, lampy, także dokumenty, które okazały się kradzione itp.

Uważamy, że takie działania na rzecz środowiska naturalnego są bardzo potrzebne w Polsce i na całym świecie.


 1 września wszyscy cali i zdrowi wrócili pełni zapału do szkoły. Po Mszy Św. na uroczystym apelu Pani dyrektor opowiedziała, co zmieniło się w trakcie tych dwóch miesięcy. W czasie wakacji w szkole wykonano remont klatki schodowej i odnowiono jedną klasę.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na powakacyjne spotkania z wychowawcami.

 

Ostatnia aktualizacja: 19 października 2012 23:07

 Aktualny PageRank strony sp4.miedzyrzecz.com.pl dostarcza: Google-Pagerank.pl - Pozycjonowanie + SEO