Archiwum 2011_2012

Strona główna
Aktualności
Społeczność szkolna
Podręczniki
Plan lekcji
Projekty
Rekrutacja
Rzecznik Praw Ucznia
Bezpieczny Internet
Wieści pedagoga
Wieści psychologa
Harcerstwo
SKKT Bezdroża
Świetlica
Po lekcjach...
Sport
Nasi Przyjaciele
Kronika
Publikacje nauczycieli
Szkolne Echo
Ciekawe strony

 

 

 
 
 

Wigilijny stół

Autor: Gabriel Baranowicz klasa I

Już Mikołaj się zakrada pod choinkę.

Wokół światła już mrugają.

Mikołaj daje prezenty wszystkim.

Ach, jakie one są piękne!

 

Jezus leży w stajence i Maryja go piastuje,

a nasza mama uszykowała jedzenie na Wigilię:

karp smażony z masłem, zupa grzybowa,

ryba w warzywach, łosoś z pastą jajeczną.

To są potrawy wigilijne.

 

A naszemu tacie dali dzisiaj wolne,

bo jego kolega go zastąpił.

To dobrze, bo zawsze pracuje.

A gdy tata jest, to pomoże

ubrać choinkę

i nałożyć gwiazdę betlejemską.

 

Cała szkoła przygotowała się do zbliżających się świąt. Uczniowie klasy piątej przygotowali piękny występ o św. Mikołaju. Album foto

 

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły j uż po raz drugi włączyli się w ogólnopolską akcję Szlachetna paczka realizowaną przez Stowarzyszenie Wiosna. Celem akcji jest pomoc rodzinom żyjącym w niezawinionej biedzie. Koordynatorzy, uczniowie klasy VI, wybrali rodzinę, która określiła swoje potrzeby. Jako pierwsza do akcji włączyła się nasza pani dyrektor, która już następnego dnia po rozpoczęciu akcji przyniosła wielką torbę artykułów spożywczych i chemicznych. Za jej przykładem poszli inni. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu całej społeczności Zespołu Edukacyjnego, łącznie z naszymi przedszkolakami, udało się zebrać 12 kartonów niezbędnych artykułów. Rodzice zaangażowali się także i zaoferowali swą pomoc przy pakowaniu paczek. 10 grudnia „szlachetne paczki” pięknie zapakowane i ozdobione zostały przekazane wybranej rodzinie, która w zamian przekazała nam list i życzenia świąteczne.

Ta akcja była dobrą lekcją empatii.

W imieniu obdarowanej Rodziny dziękuję za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

Magdalena Duda

Święto Niepodległości

10 listopada w szkole uczciliśmy 93 rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy szóstej wraz z szkolnym chórem szkolnego krótki program artystyczny, w którym przypomnieli wszystkim o wydarzeniach z tamtych czasów.

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

Spotkanie z Bajką

Po raz pierwszy w tym roku szkolnym dzieci z klas I-III uczestniczyły w weekendowym Spotkaniu z Bajką. Towarzyszył im wierny przyjaciel dzieci Kubuś Puchatek. Przyjaźń to wielkie słowo, bardzo wymagające w swojej wymowie i znaczeniu. Kim jest prawdziwy przyjaciel? Na to pytanie staraliśmy się udzielić wyczerpujących odpowiedzi. Wartościowaliśmy zachowania ludzi okazywane względem siebie, poszukiwaliśmy prawdziwych przyjaciół we najbliższym otoczeniu.

W nagrodę Kubuś Puchatek (w osobie pani Anety Bernaś) przygotował dla nas prawdziwą ucztę, kolację przy świecach z pysznym, złocistym miodkiem w roli głównej. Dzieci miały okazję do wykazania się właściwym zachowaniem przy stole, znajomością savoir-vivre, kulturą osobistą.

Porę wieczorną uprzyjemniły nam filmy o przygodach Kubusia i jego przyjaciół.

Poranek dnia następnego przywitał nas lekkim chłodem, ale perspektywa kolejnego ciekawie spędzonego czasu oraz smakowite zapachy przygotowywanego śniadania szybko nas rozgrzały. Po posiłku w ruch poszły igły i nici, bo oto należało ze zwykłej skarpetki wyczarować postać Kubusia bądź jednego z jego przyjaciół. Mimo że niektóre dzieci po raz pierwszy trzymały w ręce igłę, świetnie sobie poradziły. Wykonane pacynki zagrały w zaimprowizowanym teatrzyku.

Temat kolejnego Spotkania z Bajką jest tajemnicą. Powiem tylko, że odbędzie się w okolicy Andrzejek. Czy już się domyślacie, jaki klimat zapanuje tego wieczoru?

.

 

Miłosława Drożdżyńska

Pola Nadziei

Dnia 4 października 2011 r. uczniowie i wychowankowie Zespołu Edukacyjnego w Międzyrzeczu włączyli się do akcji „Pola Nadziei” zainicjowanej przez Szpital w Obrzycach.

„Pola Nadziei” to organizowana od 14 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób chorych.

Dowiedzieliśmy się także, że jej celem jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych. Jesienią na przełomie września i października wokół różnych instytucji sadzi się cebulki żonkili. Wiosną, gdy zakwitną pola żonkilowe, przeprowadzone będą główne akcje, m.in. warsztaty edukacyjne, konkursy, pokazy, kwesty uliczne na  rzecz podopiecznych oddziałów opiekuńczo-leczniczych połączone z wręczaniem darczyńcom kwiatów żonkili. Żonkile to symbol nadziei. Kwiaty te mają przypominać nam wszystkim o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w chorobie.

Grupy uczniów i przedszkolaków z radością przemaszerowały na miejsca sadzenia kwiatów przy budynku administracyjnym szpitala oraz przy pomniku pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Czekali tam na nas organizatorzy akcji oraz pacjenci  szpitala. Po wysłuchaniu krótkiej instrukcji sadzenia cebulek ochoczo zabraliśmy się do pracy. Każdy mógł zasadzić kilka symbolicznych kwiatów. Była również chwila na rozmowę i pamiątkową fotografię. Kilka dziewczynek trzymających w rękach przygotowane plakaty i kwiaty z bibuły znalazło się w centrum zainteresowania pana Dariusza Brożka, dziennikarza Gazety Lubuskiej.

Udział w tej akcji był dla nas dużą przyjemnością i honorem. Mamy nadzieję, że nasze żonkilowe pola pięknie zakwitną wiosną, gdy ponownie włączymy się w kolejne działania kampanii. A może już wcześniej pomyślimy o zrobieniu pocztówek świątecznych dla chorych?

.

 

Milena Hołody

Wiktoria Śniowska

Święto Pieczonego Ziemniaka

1 października cała szkoła ruszyła w kierunku Marianowa. Nie zabrakło także rodziców. A pogoda tego dnia była słoneczna, prawdziwa polska jesień.

Każda klasa musiała samodzielnie przygotować sobie paszport, by móc dostać się do Krainy Kartofla. Po drodze uczniowie spotkali harcerzy, którzy przybliżyli im, czym zajmują się na zbiórkach. Atrakcją było poszukiwanie skarbu wykrywaczem do metali. Na trasie wędrówki Pani pielęgniarka sprawdzała, czy uczniowie pamiętają, jak udzielać pierwszej pomocy. Po paru godzinach marszu wszyscy spotkali się w domku myśliwskim w Marianowie. I tu szczególne podziękowania dla Koła Łowieckiego Ponowa za udostępnienie terenu na nasze ognisko. W ramach podziękowania uczniowie przywieźli dla zwierzyny leśnej worki kasztanów i żołędzi.

Dla wszystkich utrudzonych marszem rodzice przygotowali ciasto, a nasze panie z obsługi ugotowały pyszne zupy. Pan Jasiu zadbał o pieczone ziemniaki.

Po odpoczynku chętni mogli wziąć udział w różnych konkursach. Klasy IV-VI prezentowały swoje "kartoflane piosenki". Dzięki panu B. Rutkowskiemu hitem imprezy były przejażdżki konne, a pomagały mu w tym Asia i Karolina.

Na koniec każda klasa otrzymała po torebce cukierków.

Całą imprezę sfinansowali rodzice ze składek Komitetu Rodzicielskiego.

.

 

To było niezwykłe wydarzenie!

Dnia 16 września bieżącego roku odbyła się XIV Olimpiada Umiejętności Zawodowych Warsztatów Terapii Zajęciowej, na którą zostali zaproszeni między innymi uczniowie naszej szkoły. Pod opieką nauczycieli wyruszyliśmy w drogę do Hali Widowiskowo-Sportowej w Międzyrzeczu, gdzie miała się odbyć ta impreza..

Zbiórka rozpoczęła się o godzinie 9:15.  Piętnaście minut później odbyło się oficjalne otwarcie olimpiady. Następnie wszyscy wysłuchaliśmy hejnału Międzyrzecza. Potem gospodarz spotkania serdecznie powitał gości, w tym i naszą szkołę. Jeden z uczestników olimpiady odczytał Rotę Olimpijską. Po pewnym czasie grupa uczestników terapii zajęciowej z Międzyrzecza przedstawiła ciekawy spektakl, który rozbawił i rozchmurzył nawet najbardziej ponure buzie. Zobaczyliśmy zabawne przedstawienie pod tytułem „Unia Europejska oknem na świat”. Do znanych przebojów z różnych krajów wykonawcy, przebrani w ludowe stroje unijnych państw,  zaprezentowali skoczne i pomysłowe układy taneczne.  Następną atrakcją był występ  Moniki Kubiak, która zaprezentowała się w piosence „Biała Armia” grupy Bajm.  Wspaniały głos niewidomej wykonawczyni zachwycił słuchaczy. Podziękowaliśmy jej gromkimi brawami i okrzykami.

O godzinie 10:00 rozpoczęła się właściwa część olimpiady. Przeprowadzono różne  ciekawe konkurencje w dziedzinach takich jak:  plastyka, florystyka, stolarstwo, ceramika, gastronomia, robótki ręczne. Na przygotowanych wcześniej stanowiskach uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali zadania konkursowe.

Wszyscy podziwiali artystów przy pracy.  Byliśmy zaskoczeni, bo byli tam ludzie niepełnosprawni, ale bardzo utalentowani. Konkursy zakończyły się o godzinie 12:00.

 O 13:00 odbyła się przerwa obiadowa, na której mogliśmy coś przekąsić,  a sędziowie naradzić się w sprawie zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Kiedy skończyliśmy pałaszować smakołyki  ze stołu, zorganizowaliśmy powrót do szkoły.

  W czasie drogi powrotnej wspominaliśmy nasze wrażenia i śpiewaliśmy różne piosenki. Powrót do szkoły upłynął w przyjemnej i przyjacielskiej atmosferze. Później przypominaliśmy sobie uczestników, prace i występy. Klasa VI i V była pod ogromnym wrażeniem spotkania z uczestnikami oraz samej olimpiady.  Niektórzy z nas wyrażali zdziwienie, że osoby niepełnosprawne mogą być tak uzdolnione. To była mądra lekcja tolerancji dla nas wszystkich. Zobaczyliśmy szczęśliwych ludzi, którzy mimo trudnej sytuacji i choroby potrafią zdobyć się na duży wysiłek, mają swoje marzenia i starają się je realizować.

  Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów będziemy mogli uczestniczyć w tej wyjątkowej olimpiadzie.

Patrycja Szerszeniów

Joanna Mikowska

1 września

I kolejny rok szkolny rozpoczęty. Każdy uczeń przyrzeka sobie, że będzie ładnie pisał w zeszytach, że przeczyta wszystkie lektury, że  bezbłędnie opanuje tabliczkę mnożenia itp. Oby w tych postanowieniach wszyscy wytrwali do 29 czerwca 2012 r.

Po uroczystym apelu nastąpiły spotkania z wychowawczyniami w klasach. Do klasy pierwszej będzie uczęszczać 24 uczniów, a ich wychowawczynią jest Pani Małgorzata Waśkowska. Klasa czwarta ma również nową wychowawczynię - Panią Malwinę Huczko.

Sukcesów w nowym roku szkolnym!

 

Ostatnia aktualizacja: 19-października-2012 21:25