Archiwum 2010/2011

Strona główna
Aktualności
Społeczność szkolna
Podręczniki
Plan lekcji
Projekty
Rekrutacja
Rzecznik Praw Ucznia
Bezpieczny Internet
Wieści pedagoga
Wieści psychologa
Harcerstwo
SKKT Bezdroża
Świetlica
Po lekcjach...
Sport
Nasi Przyjaciele
Kronika
Publikacje nauczycieli
Szkolne Echo
Ciekawe strony

 

Spotkanie z Bajką II

 

W dniach 20-21 kwietnia 2011 r. uczniowie klas I-III uczestniczyli w drugim Spotkaniu z Bajką. Tym razem myśl przewodnia spotkania brzmiała : „Nie szata zdobi człowieka”. Dzieci wysłuchały jednej z pięknych baśni H.Ch. Andersena „Nowe szaty cesarza”.

W dzisiejszych czasach tak bardzo skupiamy się na swoim wyglądzie, uwagę poświęcamy temu, jak i w co się ubieramy, po ubiorze oceniamy również drugiego człowieka. A przecież to nie strój człowieka jest najważniejszy, ale jego wnętrze jest bogactwem, które  w sobie nosi. Dzieci słusznie zauważyły, że często krzywdzi się osobę osądzając ją po jej stroju, po bardziej lub mniej markowych ubraniach. Aby wyrobić sobie zdanie o drugim człowieku, należy go lepiej poznać, dowiedzieć się jakie ma zainteresowania, czym lubi się zajmować, obserwować jego zachowanie w stosunku do innych.

Spotkanie z Bajką dało uczniom okazję do refleksji, przemyśleń, podejmowania wspólnego wysiłku przy rozwiązywaniu zadań i do wspólnej zabawy. Wieczór piątkowy został zakończony wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Poranek dnia następnego był czasem pracy twórczej, kiedy to należało z przygotowanych materiałów stworzyć nową szatę dla cesarza. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością.

Ciekawe, co przyniesie kolejne obcowanie z książką? Tego dowiemy się już po wakacjach.

Miłosława Drożdżyńska, Aneta Bernaś


Konkurs piosenki

Dnia 24.02.2011r. odbył się wewnątrzszkolny konkurs piosenki. Wzięło w nim udział 31 uczestników. Wcześniej dzieci przygotowały wyznaczoną piosenkę do zaśpiewania jej z własną interpretacją. W bibliotece przygotowano małą scenę oraz nagłośnienie. W czasie szkolnych eliminacji młodzi piosenkarze mogli obyć się z mikrofonem i publicznością. Komisja konkursowa do kolejnego etapu zakwalifikowała następujące osoby:

Jakuba Iwana, Michalinę Babiak, Mikołaja Matos Zuniga, Aleksandrę Czop, Wiktorię Golarowska, Oliwię Piętoń, Aleksandra Sajde, Alana Sajdę, Patrycję Szerszeniów, Urszulę Gajdę.

Nasi reprezentanci 10 marca 2011 r. w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu wzięli udział w eliminacjach wstępnych do XII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej PRO ARTE organizowanego przez Międzyrzecki Ośrodek Kultury.

Z naszej szkoły do ostatniego etapu, który odbędzie się 3.04.2011r. dostała się Aleksandra Czop oraz Oliwia Piętoń. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Kamila Mokrzycka

 


Spotkanie z Bajką

Żyjemy w czasach wszechobecnej technologii informacyjnej, a komputery stały się nieodłączną częścią naszego życia. I dobrze, zważywszy, jak bogatym są źródłem informacji i sposobem na ułatwioną pracę i komunikację. Nie można jednak zapominać o ponadczasowych wartościach literatury pięknej, która rozwija wyobraźnię, budzi wrażenia estetyczne, uwrażliwia na piękno słowa, otwiera horyzonty myślowe.

Po raz pierwszy w naszej szkole odbyło się SPOTKANIE Z BAJKĄ, przeznaczone dla uczniów klas I-III. Pomysł zrodził się z obserwowanego zjawiska odchodzenia od słowa pisanego, zarzucania czytania książek. SPOTKANIE Z BAJKĄ w szkole, ale inaczej niż zwykle, w piątek po południu, przy świecach i muzyce, bajka czytana dzieciom przez starsze koleżanki i nauczycielki, piękny klimat, spokój i słowo wywołujące skupienie i wprowadzające myśli dziecka w inny świat, widziany oczami wyobraźni…,,Bajka o rybaku i złotej rybce”…co jest w życiu najważniejsze? Czy złoto i majątek? A może miłość, zrozumienie, przyjaźń.? Dzieci odpowiadały sobie na takie pytania, rozważały prawdziwe wartości, które winny przewodzić każdemu człowiekowi.

Nie zabrakło też tego, co dzieci lubią najbardziej, malowania i zabaw….i pysznego jedzenia. Słowem było coś dla duszy, było też coś dla ciała. Wspólnie z panią Anetą piekły drożdżowe bułeczki (każde dziecko miało swoją, wykonaną własnymi rączkami), przygotowywały kolację, a rano śniadanie, bo dodatkową atrakcją było nocowanie w szkole.

Dla dzieci był to niewątpliwie ciekawie i radośnie spędzony czas, dla nas, nauczycieli, był to czas wartościowy. Kolejne SPOTKANIE Z BAJKĄ już na przełomie kwietnia/maja, a naszym zamierzeniem jest, by stało się ono nową tradycją naszej szkoły.

Miłosława Drożdżyńska

 


Dzień Kobiet

Tegoroczny Dzień Kobiet przygotowany został w klimacie Teleexpresu. Kl. V w dowcipny i zabawny sposób złożyła hołd wszystkim kobietom. W ekspresyjnych i humorystycznych scenkach uczniowie wskazali na trudności życia bez kobiety. Wszyscy bawili się świetnie, a całość inscenizacji zakończyło wspólne męskie „Sto lat” dla wszystkich pań.

Magdalena Duda


W Europie jeździmy bezpiecznie

26 lutego w naszej szkole odbył się Finał Turnieju „W Europie jeździmy bezpiecznie”, na którym gościliśmy 13 najlepszych drużyn z całego województwa. Reprezentanci naszej Czwórki to: Dominika Baranowicz, Maciej Duda i Karol Domaszewicz. Uczniowie musieli się wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego, zasad poruszania się po drodze oraz udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki ich wysiłkowi zajęliśmy 7 miejsce.


17 stycznia 2011 roku odbył się szkolny etap Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego, w którym wzięło udział  25 uczniów z wszystkich klas. Recytatorzy samodzielnie przygotowywali teksty do wygłoszenia, ale mogli  liczyć na wsparcie i konkretną pomoc swoich nauczycieli oraz opiekunki konkursu, pani Marzeny Domańskiej.

Spośród tej grupy wyłonieni zostali reprezentanci szkoły. W grupie klas I-III zakwalifikowano: Olę Czop, Kasię Bździonek, Mikołaja Zunigę, natomiast w grupie starszej IV-VI: Różę Masiewicz, Olę Harnacke, Klaudię Masiewicz. Przez kilka tygodni przygotowywali się oni do kolejnego etapu, by jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności i talent.

Kolejny etap konkursu miał miejsce 28 lutego 2011 r. Do Biblioteki Miejskiej w Międzyrzeczu przybyli reprezentanci  szkół z całej gminy. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji rada artystyczna konkursu podjęła niezwykle dla nas szczęśliwą decyzję. Otóż do kolejnego etapu zakwalifikowały się  uczennice klasy szóstej: Alexandra Harnacke i Klaudia Masiewicz. Z kolei na wyróżnienia zasłużyli: Mikołaj Zuniga oraz Róża Masiewicz. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów!

Marzena Domańska


W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w ogólnopolską akcję „Szlachetna paczka” realizowaną przez Stowarzyszenie Wiosna. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

Inicjatorzy akcji - klasa V wybrała rodzinę, która określiła swoje potrzeby. Do działania włączyły się również inne klasy, nauczyciele, a także nasze przedszkolaki, które pomogły w uzbieraniu potrzebnych środków. Wspólnie wykonaliśmy kawał wspaniałej roboty, bo udało nam się zebrać mnóstwo potrzebnej odzieży, artykułów spożywczych, szkolnych oraz środków chemicznych. Wszystkie zebrane dary to razem 18 wielkich kartonów, które wspólnie opakowaliśmy i ozdobiliśmy. Nasza PACZKA z pewnością sprawi, że wybrana przez nas rodzina będzie miała radosne święta, a dzieci prezent od Świętego Mikołaja.
Dziękujemy wszystkim, którzy okazali serce.

Magdalena Duda

 


20 listopada reprezentanci  naszej Czwórki, w składzie Dominika Baranowicz kl. IV, Maciej Duda kl V, Karol Domaszewicz kl VI uczestniczyli w zawodach rejonowych Lubuskiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym „W Europie jeździmy bezpiecznie” pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty. W konkursie wzięło udział 50 drużyn z całego województwa. Uczniowie wykazali się olbrzymią wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, bo dzięki ich zmaganiom znaleźliśmy się w pierwszej 10, co daje nam awans do kolejnego etapu - wojewódzkiego, który odbędzie się w lutym. Dodatkowo Maciej Duda został nagrodzony jako najlepszy zawodnik turnieju rejonowego.

Magdalena Duda


10 listopada w szkole uczciliśmy 92. rocznicę odzyskania niepodległości. Uczniowie klasy szóstej przygotowali krótki program artystyczny, w którym przypomnieli nam o wydarzeniach z tamtych czasów.  W czasie uroczystości chór szkolny zaprezentował wiązankę pieśni patriotycznych. To był premierowy występ naszego chóru, który prowadzi Pani Kamila Mokrzycka. Tu można obejrzeć ich występ


Ślubowanie pierwszoklasistów

12 października odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Przejęcie było widoczne nie tylko na twarzach uczniów, ale i ich rodziców.  Najpierw pierwszoklasiści zaprezentowali swoje talenty taneczne, wokalne oraz recytatorskie. Po takim występie pani dyrektor Alicja Błochowicz mogła przyjąć ślubowanie uczniów. Krótki program artystyczny przedstawili także uczniowie klasy drugiej.  Pierwszoklasiści otrzymali w tym dniu wiele prezentów: od rodziców szkolne misie, od Samorządu Szkolnego notesiki i od SKO książeczki, by uczyć się oszczędzania.

 


Święto Pieczonego Ziemniaka

2 października cała szkoła świętowała pieczonego ziemniaka. Pogoda tego dnia szczególnie nam dopisała.  Po krótkim spotkaniu na placu szkolnym grupami wyruszyliśmy na trasę naszego rajdu. Pierwsze zadanie polegało na zbieraniu kartofli z pola. Następnie na placu zabaw w Żółwinie był smaczny poczęstunek przygotowany przez nasze mamy.

Przedstawiciele poszczególnych klas musieli zetrzeć ziemniaki na placki. Żaden palec przy tym nie ucierpiał. Klasy znowu wyruszyły w teren. Trasa wiodła przez las po to, byśmy mogli przyjrzeć się jesieni. Po drodze wykonywaliśmy ciekawe zadania: rzucanie lotek do celu, pisanie tekstu odczytanego przez lornetkę, pakowanie plecaka na wędrówkę lub do szkoły, rozwiązywanie zadań matematyczno-przyrodniczych, udzielanie pierwszej pomocy i przygotowanie makiety przedstawiającej jesień w lesie. Na mecie czekała na nas pyszna wojskowa grochówka (podziękowania DLA 17 BRYGADY ZMECHANIZOWANEJ Z MIĘDZYRZECZA!), placki ziemniaczane i ziemniaki z ogniska. Podsumowanie odbyło się na łące Państwa Czyżów. I tu także składamy serdeczne podziękowania. Jesteśmy także szczerze zobowiązani Państwu Zeh za udostępnienie pola z ziemniakami.

W naszej wspólnej zabawie wzięli udział również rodzice. I tak cała społeczność szkolna znakomicie się bawiła.

 

 


ZE SZKOLNEGO KĄCIKA 

W naszej szkole powstaje chór.

We wszystkich klasach na lekcjach muzyki zostały przeprowadzone przesłuchania wokalne. Pani Kamila Mokrzycka była bardzo zadowolona z dużego zainteresowania, bo z  każdej klasy przyszło mniej więcej po 12 osób. Wkrótce zostaną ustalone terminy naszych spotkań.

Zachęcam, aby przyjść i zobaczyć, jak wyglądają zajęcia , co na nich robimy. Można rozwinąć się wokalnie i muzycznie. Jesteśmy bardzo podekscytowani, bo w naszej szkole nie było przez ostatnie lata takiej formy zajęć dodatkowych.

Liczymy, że pani Kamila Mokrzycka zrobi z nas dobrych śpiewaków. Bo głosy to my mamy solidne - niezłymi krzykaczami  jesteśmy.

Z niecierpliwością będziemy czekać na nasz pierwszy występ. Mamy nadzieję, że Wy również.

Milena Hołody i Wiktoria Śniowska


Tradycyjny dzwonek obwieścił rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawczyniami w klasach. rozmowom powakacyjnym nie było końca. Od jutra już do szkoły wszyscy podążą z plecakami pełnymi podręczników i przyborów szkolnych. Najbardziej przejęci są pierwszoklasiści oraz czwartoklasiści, bo na nich czeka wiele nowości.

 

Aktualizacja:19 października 2012 22:09