27 czerwca rozległ się ostatni dzwonek przed wakacjami. Po Mszy św. na apelu szkolnym zaprezentowali się uczniowie, którzy uzyskali wysokie wyniki. Pani Dyrektor życzyła wszystkim, uczniom i nauczycielom, udanych i pełnych przygód wakcji.

II Piknik Rodzinny

W pierwszą sobotę czerwca cała społeczność szkolna: uczniowie, ich rodzice i nauczyciele oraz pracownicy szkoły wzięła udział w pikniku. Z zaproszenia skorzystał także Burmistrz Międzyrzecza, Pan Tadeusz Dubicki. Przybyła także Pani Dyrektor GZO, pani Izabela Korejwo.

Podczas wspólnej zabawy oraz prezentacji umiejętności artystycznych dzieci wszyscy miło spędzili czas. Swoje uzdolnienia prezentowała najpierw najmłodsza część dzieci. Przedszkolaki zaprosiły gości do wspólnego tańca, a potem zaprezentowały wiersz J. Brzechwy Żuraw i czapla. Wśród dzieci szkolnych także nie zabrakło talentów do prezentacji. Oprócz tego wszyscy uczestnicy mogli podziwiać choopery międzyrzeckich motocyklistów. Chętni strzelali z wiatrówki lub łuku. Każdy znalazł coś dla siebie. Krótki kurs zoomby, malowanie twarzy, przejażdżka quadem, rowerowy tor przeszkód, rzucanie lotek do tarczy, udzielanie pierwszej pomocy. Można było obejrzeć także wystawę starych krzeseł, które były dziełem zarówno uczniów, ich rodziców i nauczycieli.  Przyszli pierwszoklasiści mieli okazję poznać swoją nową wychowawczynię i szkołę.

Pogoda, jak zwykle, dopisała. Dla zgłodniałych przygotowano smakołyki z domowej kuchni. Dzięki takim spotkaniom integruje się cała społeczność szkolna. Ogromne podziękowania dla tych wszystkich, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali to spotkanie.

 

Święto Wolności

4 czerwca na boisku szkolnym uczniowie zorganizowali mały happening. Wszyscy na głowach mieli białe lub czerwone czapki. Najpierw ustawili się w  napis Wolność, a potem uformowali się w flagę biało-czerwoną. Całość zakończył Marsz Wolności. Uczniowie przeszli osiedlowymi uliczkami, czym wzbudzili zainteresowanie i zachwyt mieszkańców. Wcześniej uczniowie dowiedzieli się od swoich nauczycieli, dlaczego 4 czerwca jest ważną datą w historii naszego kraju.

 

 

II Konkurs Piosenki Religijnej

Dnia 30.05.2014 r. w kościele św. Jana w Międzyrzeczu odbył się II Konkurs Piosenki Religijnej. Uczniowie prezentowali pieśni religijne i piosenki o tematyce religijnej.  Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów: Jaśmina Pietrusik, Aleksandra Stutko, Damian Kawałek, Zofia Pawłowska, Wojciech Kaźmierczak, Damian Golarowski, Monika Hanke, Aleksandra Czop.  Dla wszystkich tych uczniów była to bardziej modlitwa niż rywalizacja konkursowa. W kategorii klas I-III sukces osiągnęli: Damian  Kawałek- II miejsce, wyróżnienia: Jaśmina Pietrusik, Wojciech Kaźmierczak, natomiast w kategorii klas IV-VI wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Czop- I miejsce i Monika Hanke. Życzymy sukcesów w dalszych konkursach.

 

 

Nasi recytatorzy

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu od lat chętnie uczestniczą w Lubuskim Konkursie Recytatorskim, odnosząc liczne i znaczące sukcesy. W bieżącym roku szkolnym w etapie gminnym wzięło udział czworo reprezentantów naszej szkoły, spośród których dwoje otrzymało wyróżnienie: Piotr Piela z klasy I oraz Natalia Kaspryszyn z klasy VI.

Natomiast największe wrażenie na radzie artystycznej konkursu zrobiła uczennica klasy I Weronika Milewska, która wygłosiła wiersz Joanny Papuzińskiej „Pytania”.

Mała recytatorka została zaproszona do etapu powiatowego, który odbył się 25 marca 2014 r. w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Tam Weronika odniosła kolejny sukces i otrzymała nominację do finału wojewódzkiego, który miał miejsce 15 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej.

Niezwykłe jak na pierwszoklasistkę osiągnięcia konkursowe sprawiły, że utalentowana Weronika zasłużyła także na stypendium Lubuskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole Wspieramy Młode Talenty przyznawane uczniom za szczególne osiągnięcia  w różnych dyscyplinach artystycznych i naukowych.

 

Malutka Czarownica - Teatr Groteska w Krakowie

Nasi uczniowie dzięki Internetowi mogli oglądać na żywo przedstawienie "Malutka czarownica" Teatru Groteska w Krakowie. Salę do emisji udostępnił nam zaprzyjaźniony szpital. Wszyscy widzowie dostali bilety na to przedstawienie, by móc poczuć się jak w prawdziwym teatrze. Jak o tym wydarzeniu wypowiadali się uczniowie:

Uczniowie klasy czwartej

Razem z klasą byliśmy ostatnio na spektaklu  „Malutka Czarownica”. Opowiadał on o dobrej czarownicy, która bardzo chciała zatańczyć z resztą wiedźm. Została przez nie wystawiona na próbę, która miała sprawdzić, czy może do nich dołączyć. Całe przedstawienie bardzo mi się podobało. Niektórymi postaciami były kukiełki, a niektórymi ludzie. Historia była zabawa i pełna śmiesznych scen. Rozbawiło mnie, gdy czarownica dostała kataru. Kostiumy i dekoracje były bardzo ładne i świetnie pasowały do klimatu całej opowieści. Na tym przedstawieniu miło spędziłam czas i dobrze się bawiłam. Chętnie obejrzałabym inne sztuki przez teatr internetowy.

Katarzyna

W środę 14 maja poszliśmy do sali kinowej w Obrzycach na spektakl pt. „Malutka Czarownica”. Przedstawienie to podobało się niektórym uczniom z mojej klasy, a mnie zaciekawiło szczególnie. Najbardziej podobało mi się, kiedy czarownica zaczarowała bat, którym był bity koń. Bajka opowiadała o Małej Czarownicy, która miała dużo przygód. Dziwne było to, że czarownica miała 127 lat i nazywali ją najmłodszą. Miała pomocnika ptaka Abraksasa, który mieszkał z nią w małej drewnianej chatce. Zachęcam was do oglądnięcia i przeczytania tej bajki, bo naprawdę są tam ciekawe i interesujące przygody.

Maria

W środę poszliśmy na spektakl „Mała Czarownica”. Najbardziej podobała mi się fabuła, jej autor powinien dostać medal, bo jest zabawna, naprawdę śmieszna i można z niej wyciągnąć morał,  że bycie dobrym popłaca. Nie podobały mi się natomiast niektóre kostiumy. Wiem, że to spektakl dla dzieci, ale pomyślcie, czy leśniczy z maską lisa lub kobieta w piekarniku mogą być?  To nie dziwne?

Jacek

Uczniowie klasy trzeciej

Podobało mi się to przedstawienie, bo dziewczynka była bardzo pewna siebie i chciała zatańczyć na rozbiegu. A nie podobało mi się to, że jej ciotka próbowała zrobić jej na złość.

Najbardziej podobała mi się scenka z koniem i zaczarowanym batem, bo była śmieszna. Podziwiam też piękne lalki.

Bardzo polecam spektakl „Malutka Czarownica, ponieważ jest śmieszny. Skierowany jest do dzieci i pokazuje, jak czynić dobro.

 

Konkurs wiedzy o Kornelu Makuszyńskim

Pięcioosobowy zespół reprezentował naszą szkołę na Konkursie wiedzy o Kornelu Makuszyńskim zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Międzyrzeczu. Nasi uczniowie wykazali się znajomością treści książek K. Makuszyńskiego i zdobyli Puchar przechodni. Gratulacje dla Natalii, Kamili, Wiktorii oraz Kacpra i Michała.

 

 

Dzieci dla Ziemi

Dnia 7 kwietnia odbył się w naszej szkole Międzyklasowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej połączony z akcją "Dzieci dla Ziemi". Uczniowie klas I-VI przez dwa tygodnie gromadzili odzież używaną, która została przekazana Fundacji. Udało nam się  zebrać, przy współpracy z rodzicami, ponad 800 kg potrzebnych ubrań, ręczników, butów oraz zabawek, które zostaną przekazane potrzebującym. W tej rywalizacji wygrali uczniowie klasy pierwszej.

 Po odbiorze worków rozpoczęły się zmagania konkursowe. Zdrowo rywalizowali i bawili się zarówno uczniowie klas I-III jak i IV-VI.

Uczniowie klas I-III zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie zmierzyli się w  7 konkurencjach konkursu przyrodniczego. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja, która kontrolowała poprawność wykonywanych zadań i przyznawała punkty. Uczniowie spisali się świetnie i wszystkie klasy zajęły 1 miejsce zdobywając jednakową liczbę punktów.

Dzieci  z klas IV-VI przygotowały przez okres trzech tygodni z pomocą wychowawców, rodziców. Zadania konkursowe: pokaz mody ekologicznej (suknia ślubna, spódnica wykonana z plastikowych kubeczków, talerzyków),  prezentacja przedmiotu użytkowego wykonanego z odpadów przeznaczonych do recyklingu, piosenka o tematyce ekologicznej oraz odezwa do mieszkańców Międzyrzecza na temat problemu śmieci w naszym mieście. Dodatkową konkurencją były zmagania na temat ekologii. Podczas trwania konkursu społeczność uczniowska oceniana była również pod kątem rywalizacji fair-play. To zaszczytne wyróżnienie przypadło najstarszym uczniom- klasie 6. Uczniowie tej klasy zdobyli również I miejsce w całym konkursie. Gratulujemy.

B. Toczek-Kaczmarek

B. Perdon

Foto

Na turystycznych szlakach Bad Freienwalde

W ostatnią sobotę marca już po raz trzeci 48-osobowa grupa uczniów, zuchów i harcerzy uczestniczyła w niemiecko-polskim projekcie Wspólne Wędrowanie. Uczestnicy przeszli badfreienwaldzki Szlak Czterech Wież. Impreza marcowa rozpoczęła sezon wędrowania po okolicach Bad Freienwalde. W tym roku obchodzono dziesiątą rocznicę tej inicjatywy.

Dzieci po kolei zdobywały: Wieżę Bismarcka (28 m wys.), Sowią Wieżę (13 m), skocznię narciarską (38 m), zresztą jedyną w tym regionie Niemiec, oraz Wieżę Widokową (26 m).

Początkowo przez utrzymującą się mgłę  pogoda bardziej przypominała jesienną aurę, ale koło południa wyszło słońce i atmosfera stała się bardzo wiosenna. Młodszą  grupę prowadził bardzo sympatyczny pan przewodnik, który swoich podopiecznych przywoływał melodyjkami wygrywanymi na harmonijce ustnej. Starsza grupa musiała zmierzyć się ze swoimi słabościami, bo do przejścia miała trasę piętnastokilometrową.

Wszyscy uczestnicy wspólnego wędrowania spotkali się w zajeździe leśnym Köhlerei, gdzie gospodarze przygotowali ciepły posiłek. Nagrodą za trud wędrówki był Dyplom Zdobywcy Czterech Wież.

Wędrowanie nam niestraszne.

M. Dziedzic

Foto

8 marca

Z okazji Dnia Kobiet klasa V zorganizowała 7 marca 2014 r. spektakl. Na przedstawienie zaproszeni byli pracownicy szkoły, uczniowie kl. I-VI oraz przedszkolaki. Spektakl był zabawny, więc widzowie często reagowali śmiechem i oklaskami. My, organizatorzy, mieliśmy na celu rozbawić widzów i chyba nam się to udało. Przed przedstawieniem sporo pracowaliśmy i ćwiczyliśmy. W naszych głowach rodziło się wiele pomysłów. Wybraliśmy jednak te najlepsze. Wykorzystaliśmy znane piosenki, humorystyczne opisy kobiet i dowcipne dialogi. W trakcie spektaklu może i było kilka drobnych pomyłek, ale mamy nadzieję, że wszyscy się dobrze bawili i miło będą wspominać nie tylko przedstawienie (i nas organizatorów). Ponadto chcielibyśmy podziękować wszystkim widzom, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i za ich słowa uznania dla nas.

Foto

Alicja Minta

klasa V

BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY PLASTYCZNE

 Okres przedświąteczny to czas pracowity, ale i bardzo radosny.

Doświadczyliśmy tego także w naszej szkole, kiedy to dzieci, ich rodzice oraz nauczyciele spotkali się w dniach 3 i 9 grudnia na organizowanych po raz pierwszy Bożonarodzeniowych Warsztatach Plastycznych.

Podczas wspólnie spędzonego czasu wykonywaliśmy ozdoby przy dźwiękach świątecznych piosenek i kolęd.

Uczestnicy mieli do dyspozycji dwa stanowiska, przy których nauczyciele oraz rodzice z dziećmi dzielili się pomysłami i chętnie pomagali sobie przy tworzeniu najrozmaitszych ozdób. Nie zabrakło prostych, ale efektownych pomysłów dla najmłodszych uczestników z przedszkola, jak i bardziej skomplikowanych zadań dla starszych.

Rodzice wraz z dziećmi wykonali piękne świąteczne stroiki i wieńce, drewniane świeczniki i zawieszki w kształcie serduszek ozdobione techniką decoupage, bombki, a także bożonarodzeniowe kartki.

Mamy nadzieję, że wyjątkowa, świąteczna atmosfera warsztatów sprawiła, że ich uczestnicy spędzili niezapomniane chwile w gronie najbliższych.

Wytwory naszej wspólnej pracy można teraz zobaczyć na wystawie w bibliotece szkolnej, na którą serdecznie zapraszamy!

Wszystkim dzieciom, rodzicom oraz nauczycielom serdecznie dziękujemy za udział w warsztatach oraz wspólnie spędzony czas.

Foto

 

Katarzyna Owczarek

Polsko- niemiecki kalendarz na rok 2014

Na bożonarodzeniowym kiermaszu  w Szkole Podstawowej nr 4 rozprowadzany był kalendarz na rok 2014. Jest to efekt rocznej współpracy uczniów naszej szkoły oraz ich kolegów z niemieckiej podstawówki Insel-Grundschule w Neuenhagen. Nad kalendarzem pracowały dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Zajęcia trwały rok. Regularnie dzieci uczęszczały na popołudniowe zajęcia, by móc tworzyć kolejne wydarzenia z życia Pauliny i Kuby, bohaterów naszego kalendarza. Uczniowie obu szkół spotkali się kilkakrotnie, co zdecydowanie ułatwiło pracę. Niemieccy sąsiedzi odwiedzili nas dwa razy. My mieliśmy możliwość rewizyty w czerwcu 2013 roku. Wyjazd umożliwiło nam dofinansowanie z Urzędy Gminy w Międzyrzeczy, za co serdecznie dziękujemy. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować również właścicielowi firmy ReklamArt, który wydrukował nam nasze kalendarze.

Historia, jaką stworzyli uczniowie, opowiada o spotkaniu pochodzącej z Niemiec Pauliny, która wraz z rodziną przeprowadza się do Szczecina oraz Kuby, który w tym mieście mieszka. Między nimi rodzi się przyjaźń a może i coś więcej…

Datkami otrzymanymi za nasz kalendarz wspomagamy małą Gabrysię, oddając pieniądze na jej operacje.

      W Krainie Słodkości

W przeddzień mikołajek uczniowie klasy pierwszej i drugiej Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu wybrali się na wycieczkę do Zielonej Góry. Atrakcje, z których mieli skorzystać, to „KRAINA SŁODKOŚCI”, sala zabaw i kino.  Była to okazja do spędzenia wolnego czasu ze swoimi rówieśnikami z klasy.

„Wyruszyliśmy spod budynku szkoły autokarem. Po przyjeździe na miejsce podzieliliśmy się na grupy. Klasa pierwsza poszła do KRAINA SŁODKOŚCI, by wziąć  udział w warsztatach, a klasa druga poszła do sali zabaw. Potem nastąpiła zmiana.

KRAINA SŁODKOŚCI to niezwykły sklep, gdzie każdy, kto lubi słodycze, znajdzie coś specjalnego dla siebie. Są tam cukierki, żelki i lizaki o różnych smakach i kształtach produkowane ręcznie w oparciu o naturalne wyciągi z owoców i warzyw. Mogliśmy obejrzeć, jak produkuje się te słodycze oraz jak karmel zmienia się w najbardziej wymyślne kształty. Ale największą atrakcją było samodzielne wykonanie swojego lizaka, którego mogliśmy zabrać. Oprócz tych niespodzianek otrzymaliśmy paczki od mikołaja.

Na zakończenie obejrzeliśmy film pt. „Jak uratować Mikołaja”. Czas, który tam spędziliśmy, był świetną zabawą dla wszystkich. Mamy nadzieje, że to nie ostatnia taka wycieczka i powtórzymy ją w niedługim czasie.”

 

Wychowawca klasy I Bernadeta Toczek-Kaczmarek

 

Konkursy przedmiotowe

W  dniach 19-22 listopada 2013 r. przeprowadzono szkolne eliminacje konkursów przedmiotowych z historii i społeczeństwa, języka polskiego, matematyki oraz  przyrody.  Zarejestrowano łącznie 27  uczestników, uczniów z klasy piątej i szóstej, ale niektórzy z nich brali udział w dwóch, a nawet trzech konkursach.

Regulamin określa, że do etapu rejonowego kwalifikują się uczniowie, którzy osiągnęli co najmniej 80% punktów możliwych do zdobycia. Niestety, ten próg okazał się zbyt wysoki dla większości uczestników. Tym bardziej gratulujemy tym kolegom, którzy zdobyli wymaganą liczbę punktów i będą reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie. Są to szóstoklasiści: Tomasz Czernielewski  w konkursie przedmiotowym z matematyk i Kacper Fiałka oraz Mikołaj Zuniga z przyrody. Wszystkim pozostałym, a zwłaszcza piątoklasistom, życzymy powodzenia w przyszłym roku. 

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

Dnia 2 grudnia 2013 r. uczniowie z klas II-V zostali zaproszeni przez Bibliotekę Publiczną w Międzyrzeczu do udziału w spotkaniu ze znanym pisarzem, Grzegorzem Kasdepke. To autor wielu bestsellerów książkowych z ostatnich lat, laureat Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotny zdobywca nagrody Edukacja XXI wieku i innych zaszczytnych wyróżnień. Bohaterowie jego książek - Kuba i Buba, detektyw Pozytywka czy Kacper - są znani wielu najmłodszym czytelnikom. O swoich wrażeniach po spotkaniu z pisarzem napisali uczniowie klasy V.

Na spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke najbardziej podobało mi się, jak dzieci zadawały pytania, często bardzo osobiste, np. czy ma pan dziewczynę, ile ma pan lat lub jaki jest pana ulubiony sport. Pisarz odpowiadał w ciekawy i humorystyczny sposób.

Właśnie poczucie humoru podobało mi się w nim najbardziej, chociaż o swojej pracy pisarskiej i czytaniu książek także mówił bardzo interesująco. Ciekawe, że Grzegorz Kasdepke – znany jako autor książek dla dzieci - napisał pięć romansów, w tym  trzy dla dzieci, a dwa dla przedszkolaków! Mimo że mam 10 lat, chętnie je wszystkie przeczytam.

Wiktoria Najderek

Na spotkaniu z Grzegorzem  Kasdepke najbardziej podobało mi się to, co pisarz powiedział o swojej książce pod tytułem ,,Co by było, gdybym był dziewczynką”. W zabawny sposób opowiadał  przy tym o swoich dziecięcych przeżyciach. Okazało się, że autor "Kacperiady” ma duże poczucie humoru. Rozmawiał z nami w swobodny i ciekawy sposób. Zachęcał do czytania różnych książek. Powiedział, że czytelnicy książek to  prawdziwa elita i do nich należy przyszłość. Zgadzam się z nim w pełni.

Diana Fiedorowicz

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke było ciekawe, bo dzieci mogły zadawać pytania pisarzowi. Dzięki temu dowiedzieliśmy się np.: ile ma lat, od kiedy pisze książki, skąd bierze pomysły na swoje opowiadania. Na koniec autor rozdawał autografy. Uważam, że pan Kasdepke jest bardzo zabawny i ma poczucie humoru. Miło spędziliśmy czas, będąc na tym spotkaniu.

Martyna Stępień

Na spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke bardzo mi się podobało. Pisarz opowiadał nam o swoich książkach, a na końcu rozdawał wszystkim autografy i mogliśmy zadawać dużo pytań. Najwięcej opowiadał o swoich ulubionych książkach "Kacperiada" i "Kacperszuflada”. Podobało mi się jego poczucie humoru, mówił zabawnie i dużo się śmialiśmy. Mogliśmy także kupować jego książki, których nie ma nawet w sklepach. Mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań. Warto poznawać ludzi, którzy z taką pasją opowiadają o swojej pracy dla dzieci.

Alicja Minta

Foto

  Ślubowanie pierwszoklasistów

Uroczystość ślubowania klas pierwszych to niezwykle ważny dzień dla dzieci, ich rodziców i całej społeczności szkolnej.

16.10.2013 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Podczas uroczystego apelu dzieciom towarzyszyli  rodzice, zaproszeni goście, koledzy ze starszych klas, nauczyciele. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, recytowały wiersze, śpiewały piosenki. Po części artystycznej uczniowie złożyli ślubowanie. Uczennica klasy I Weronika Milewska, jako przedstawiciel wszystkich dzieci, odczytała zobowiązanie pierwszoklasistów.

„My uczniowie klasy pierwszej zobowiązujemy się być pilnymi w nauce, wzorowymi w

zachowaniu, godnie reprezentować dobre imię naszej szkoły”.

Następnie pani Dyrektor Alicja Utrata-Błochowicz  wielkim ołówkiem  pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Międzyrzeczu. Każdy  uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom. Po uroczystym przyrzeczeniu  pierwszoklasistów swoje zobowiązanie złożyli ich rodzice:

„My rodzice pierwszoklasistów będziemy starać się:

• Zawsze pamiętać, że moje dziecko jest unikalnym darem.

• Słuchać uważnie o czym mówi.

• Doceniać w dziecku to co najlepsze.

• Przytulać je często.

• Cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem”.

W drugiej części drugoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny. Nie zabrakło też upominków od uczniów kl.  II  oraz kilku miłych słów od kolegów i koleżanek z Samorządu Szkolnego. Z okazji tego wydarzenia rodzice ufundowali drzewka, które zostały posadzone na terenie szkoły. Uroczystość zakończono pamiątkowym zdjęciem.

Przed dziećmi, już uczniami, wiele trudu w zdobywaniu wiedzy. Życzymy więc im wiele radości, wspaniałych kolegów i koleżanek oraz wielu sukcesów w szkole. 

Wychowawczyni

Bernadeta Toczek-Kaczmarek 

Powitanie nowego roku szkolnego

2 września powitaliśmy kolejny rok szkolny. Wszyscy uczniowie na apelu byli pełni zapału i mieli solidne postanowienia, że w czerwcu wszyscy otrzymają świadectwo z wyróżnieniem. Wśród gości przybyła Prezes ZNP, pani Elżbieta Śmiałek, która życzyła wszystkim uczniom i nauczycielom samych radosnych chwil w szkole.

 

Ostatnia aktualizacja: 29-października-2014 21:03